TuRKÇe RaP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TuRKÇe RaP

RaP HaKKıNDa HeRŞeY. . . !

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

istanbul attack röportaj

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

istanbul attack röportaj Empty
MesajKonu: istanbul attack röportaj   istanbul attack röportaj Icon_minitimeC.tesi Mayıs 23, 2009 11:23 am

Bakırköy A La Mode Coffee ´ de İstanbul Attack grubu ve basın danışmanları Emre DUYMAZ ile beraber Baran G , Obie ve ahker tarafından yapılan röportajda yeni albümleri ,grup üyeleri hakkında ve sitedeki
üyelerimizin merak ettikleri sorulardan oluşan güzel bir röportaj yaptık.

"

AHKER - Öncelikle hepiniz hoşgeldiniz.Yeni albümünüz hayırlı olsun.Hem kendi aklımızdaki konuları hemde sitede daha önceden üyelerimizin sizinle ilgili merak ettikleri sorular hakkında bir röportaj yapacağız.İlk olarak ; Bu 4 rap silahı hangi şartlardan geçerek bir araya geldi ?Kuruluş aşaması nasıl gelişti ?

FUCHS - Zaten 2000 senesinden beri beklenen bir projeydi,daha önceden bu mesajı vermiştik.Amacımız hakikaten güvenebileceğimiz beraber yürüyecebileceğimize inandığımız arkadaşlarla bu işi yapmaktı.Çünkü hani herkes diyor ya 4 kişi kalabalık gruplar dağılıyo,grup olmaz falanama biz 10 senelik arkadaşız bizim birbirimize çıkarlarımız yok , EGO problemimiz yok.Önemli olan İstanbul Attack grup en üsste.
Kuruluş aşamasında bazı insanlara fikirlerimizi sunduk,Cem ÖZKANa sunduk. Kendisi bize tamam dedi ve böylece başladık.

RAMİZ - Geçen gün düşünürken benim aklıma birşey geldi.Ben üniversite 1. sınıftaydım o zamanlar Fuchs´la biz İstanbul Attack hakkında konuşmuştuk ve ben Ankara´da olduğum için Fuchs´lar İstanbul Attack ile ilgili fotoğraflar çekildiğini hatırladım.Bunu belirtelim.Ne kadar eski ve köklü bir proje olduğunu hatırlatalım.Fuchs´un beni arayıp " moruk bi altyapı dene ,bende bi tane deneyeceğim " dediğini hatırladım ve
güvenim 10 kat daha fazla arttı.Sonra bazı sebeplerden dolayı Fuchs askere gitti ,Kasırga çalışıyordu , vs vs vs.Uygun şartlar birleşti ,uygun zaman oldu ,uygun mekan oldu ve tam zamanında olması gerektiği gibi oldu.Hepimiz çok mutluyuz ve bu grupta olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.Yıllarca beraber zaman geçirdik çok sıkı dostuz.Köklü ve dostluğa dayanan bir grubuz.BİZ ARKADAŞIZ.Biz böyle bir hata yaptığımız zaman birbirimizin yüzüne nasıl bakacağız diye düşünen
insanlarız ve Allah izin verirse hep beraber yaşlanacağız.

"

AHKER - Fuchs zaten daha önceki şarkılarında İstanbul Attack´dan hep bahsediyordu zaten.Bu Fuchs´un hayalindeki bir projeydi.Ben bunu hep beklemiştim zaten.Daha öncede çok kez bu konuyu konuşmuştuk.Peki grup elemanları olarak solo albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz ?

FUCHS : Şu an böyle bir düşüncemiz yok.İstanbul Attack var ve bu grubunbir yere gelmesi için çalışıyoruz.Şimdiden gelecek ile ilgili yorum yapmak yanlış.

RAMİZ : Olursa da zaten yine İstanbul Attack´çatısı altında olacak.Terror squad yada Wu-Tang nasıl yapıyor mesela aynen öyle olacak.

FUCHS : Şu an bu albüm zaten çok yeni.Solo değil ama biz bu albümün promosyonu bitirdikten sonra İstanbul Attack 2.albümü için çalışmalara başlayacağız.

AHKER - İstanbul Attack bir grup mu yoksa bir proje mi?

KASIRGA - İstanbul Attack büyük bir grup , bir aile , kesinlikle bir proje değil.

FUCHS : Şu an 4 kişiyi görüyorsunuz ama aslında bizim arkamızda büyük bir ekip var.Menejerlerimiz , basın danışmanlarımız vs vs vs.Bu insanlar aynı zamanda Türkçe Rap için çalışıyorlar.

AHKER - Grup şu anda 4 kişi ama daha önce benim bildiğim kadarıyla Cabbar ve Cambaz gibi eski rapcilerle de beraber bu grup için çalışmıştınız.Bunların veya İstanbul´da yeni yetenekli rapcilerin gruba dahil olma imkanları var mı ?

TİMUR - Bu gelecekle ilgili.Şimdiden birşey söylemek doğru olmaz.Bana sorarsanız İstanbul o kadar kalabalık ki,elbette yetenekli insanlar vardır ki,eğer iyi insanları bulursak düşünce olarakda anlaşabilirsek " Neden olmasın ? "

AHKER - Tarzınızda değişiklik var mı ? Daha önceki yaptığınız rape oranla bir değişme var mı ?

FUCHS - Tarzımda bir değişiklik yaptığımı kabul etmiyorum,Sound´da bir değişiklik yaptım.Albüm baştan aşağı saldırı pozisyonunda.Dikkat etsinler.Aynı rapi söylüyordum,sertti.Tarzım aynı yani zaten değiştirmek istesem FUCHS olamam ki .Sound´da değişiklik olarakda
ritimleri biraz daha aksak ve hareketli tuttuk,Türkçe melodiler yani Türkçe vurgular eklendi.

KASIRGA - Daha önce bunu denediler.O sentezlemeyi yapmak istediler ancak bizim albümümüzü dinlediğinizde bizim bu işin tam ortasını bulduğumuz gözüküyor.

RAMİZ - Şimdi Ahker röportajı sen yapıyorsun ama benim sana bir sorum olacak Ben sana İstanbul Attack albümünü gözün kapalı koyacam dinlediğin zaman bu Ramiz bu Fuchs diyebilecek misin ?

"

AHKER - Ben derim.Çünkü ben biliyorum.

RAMİZ - Emin ol bu albümü dinleyen herkes bunun farkına varacak.Bizim stilimizde değişme yok.Ben bu albüme baktığım zaman o kadar tatlı parçalar var ki.

AHKER - Grubun adını özümsüyor yani.

RAMİZ - Kesinlikle.Biz bu albümde Yurt Dışında Dünyadaki soundu yakaladık.Ama biz bu sounda Türkiyedeki şeyleride kattık çünkü yurt dışındaki adam "Bunun İngilizcesi var ben neden Türkçesini dinleyim ki" diyecek.Biz yıllardır bu hataya düştük.Ama biz kendimizden de birşeyler kattık.

KASIRGA - Yani İstanbul´un bir soundu oldu.

FUCHS - Mesela biz bu albümü yaparken aylarca Trafik editle uğraştık.Albümde ne eksik ? Ne ekleyebiliriz ? Neyi canlı çalabiliriz ? Bununla uğraştık.Albüm hemen bitti çıkartalım demedik.İsteğimiz bu soundu yakalamaktı ve yakaladık.Zaten İstanbul Attack´ın baştan beri amacı İstanbul´da rap yapılıyor dedirtebilmekti.İstanbul´u rap kenti yapmak.

AHKER - Bu kadar iddialı bi grubun televizyonlarda neden playback yaptığı merak ediliyor ?

RAMİZ - Bakın gruptaki arkadaşlarla biz yıllardır bu işin içindeyiz.
Kimse bizim canlı performasımızdan şüphe etmeye kalkmasın.Biz o TV programlarına giderken zaten daha önceden takip ettik izledik ve programlar hakkında eleştiriler feedbackler aldık ve analizlerimizi yaptık.O programlardaki ses sistemleri bizim canlı performansımızı 4 kişinin 4 mikrofonun canlı performansını kaldırmaya yeterli değildiBizim Türkçe Rap ´in tanıtımı adına çıktığımız programlarda ses tesisatından kaynaklanacak ufak bir sorun bizi dinleyenlerin gözünde farklı lgılanabilecek.Türkçe Rapi seviyorsanız Türkçe Rapi tanıtmamızı bunu anlayışla karşılarsınız.Zaten bizim canlı performans vermeye elverişli programlardaki performanslarımız olacak ve konserlerimize
gelip nasıl canlı performansımız olduğunu görsünler.Bence bu 4 kişi sahneye çok yakışıyor.Gelsinler ve görsünler.

KASIRGA - Biz 4 kişiyiz.4 ayrı mikrofondan 4 ayrı ses gelecek ve bunu kaldırabilecek tesisata sahip değillerdi.

FUCHS - Biz uzun zaman bu programları takip ettik.Büyük sanatçılarda çıktı ama onların hepsinin sesi düşük geldi.Sonuçta onlar daha nağmeli böyle çiğneyerek söylüyorlar ama Rap´te böyle değil.Biz konuşuyoruz ve müziğin üzerine söylüyoruz.Zaten Türkiye rape yabancı ,insanları biraz
daha yaklaştırabilmek için biz bunu yaptık.Canlı performansımızdan şüphe eden varsa gelsin bizi canlı izlesinler.

AHKER - Türkiye´deki prodüktörler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

TİMUR - Türkiye´de rap prodüktörü yok.Varsada bizim içimizde olan insanlar.Diğerleri yıllardır pop , rock , arabesk tarzı müziklerin prodüktörlüğünü yaptıkları için rap sounduna yabancı insanlardı ve bu yüzden sorunlar yaşandı.Biz kendi albümüzün prodüktörlüğünü yaptık .Bize albümün trafik editi ve müzikal anlamda albüme ekstra ne katabiliriz diye düşündüğümüzde Cem Özkan bize yardımcı oldu.Biz rapciler belli bi boyuta kadar yapıyoruz altyapısını ,iskeletini oluşturuyoruz ama belli bir noktadan sonra profesyonel ve tecrübeli bir insanın yardımıyla bu iş oluyor.

RAMİZ - Cem ÖZKAN yaklaşık 12 sene kadar Amerika´da kalmış ve baya bi rapci ile muhattap olmuş ,geçmişinde de rap denemesi yapmış bir insan.Bu albümde bize hep "Albümde içinize sinmeyen birşey varsa hemen atın" derdi.

FUCHS - Biz bu albüme başlarken birsürü insanla konuştuk ,tanıştık ama içlerinden bizim en çok güvenebileceğimiz insan Cem ÖZKAN oldu.Fakat en önemlisi bize inanmasıydı.

AHKER - Bir ÜYEMİZ sizlere grup olarak daha hareketli bir tarza geçtiğiniz ,bunun bir başlangıç mı yoksa insanlara Türkce Rapi sevdirmek için geçici bir süreç mi olduğunu sormus ?

KASIRGA - 1. bunu soran arkadaş kesinlikle bu albümü dinlememiş.2. Rap protest müzik demek değildir.Rapin çıkışı böyledir ama daha sonra gelişmiştir.Türkiye´ de olmayan bir şeyi getirdik biz.Tepki alacağımızıda biliyorduk ama yaptık.Bu bir yenilik buna insanların tepkisi olması normal.

FUCHS - Dünya´daki sound değişiyor artık.İlk çıktığında farklıydı fakat her geçen gün daha da gelişiyor.Biz bu soundu yakaladık.

RAMİZ - Şimdi bakın biz rapin yelpazesini genişlettik , Tekdüzelikten çıkarttık.Albümün soundunda kendi melodilerimizi harmanladık.Bizim duygularımız bizim notalarımız bunlardı çünkü.Kimi insanlar olduğu gibi bazı şeyleri alıp bu benim duygum diye dinleyicilerine sunabiliyor.Buda bir yöntemdir ,sonsuz saygımız var AMA böyle insanlar bize leke sürmeye çalışırlarsa onlara öyle bir leke süreriz ki akılları kayar !

KASIRGA - Son dönemlerde benim kulağıma bazı söylentiler geliyor.Mesela biz Amerikan rapi yapıyormuşuz ,O zaman sen hangi rapi yapıyorsun ?onu da çok merak ediyorum.

AHKER - İleride prodüksiyon şirketi kurup yeni nesil yeteneklere yardımcı olmayı düşünüyor musunuz?

FUCHS - Muhakkak.Biz İstanbul Attack logosu üzerinden büyük işler yapmayı planlıyoruz.Mesela Timur ,bazı insanlar henüz Timur´u tanımıyormuş ama biz tanıyorduk.Biz her zaman piyasanın içindeyiz ve olan biteni her zaman takip ediyoruz.Yeni yetenekler çıktığında elbette ki elimizden gelen desteği sağlayacağız.

KASIRGA - Ben burda aklıma gelmişken birşey söylemek istiyorum.İnsanlar Türkce rapin yükseldiğini görüyorlar.Yukarıya çıktıkca bizi aşağıya çekmek isteyen insanlar var.Hatta onuda geçtim dışardaki piyasada bizi batırmaya çalışanlar var.Bu insanlar medyayı etkileyerek önümüzü kapamaya çalışıyorlar.Ama biz yılmayacağız.

FUCHS - İstanbul Attack´ın kurulmasının sebeplerinden biriside budur.Önce İstanbul´da daha sonra Türkiye´de rapi atağa kaldırmak.

"

AHKER - Son dönemde meydana gelen diss olayları hakkında yorumlarınız ne ?

FUCHS - Böyle ufak tefek anlaşmazlıklar zaten oluyordu ,bunun çok büyük bir önemi yok.Hatta bazen benim haberim bile olmadan karıştığım olaylar oldu.Bunun bana karşı olan saygıdan dolayı kaynaklandığını düşünüyorum.Bizim piyasamızda yükselenleri aşağı indirmek isteyenler oluyor ve böyle reklam yapacağını düşünenler var.Bize de laf atmak isteyenler
olacaktır.Rap piyasasına baktığın zaman en baştan kaç tane kişi var ki ?Ben bu tip olayların kimseye faydası olacağını düşünmüyorum.Benim birisiyle sorunum olduğu zaman zaten gider yüzüne söylerim.Bunu herkes çok iyi bilir.

KASIRGA - Şimdi piyasada bazı yeni bitmeler ,yeni wack MC´ler türedi.Bunlarda diss olayını sağdan soldan görükleri için yanlış algılıyorlar.En tepedekine laf atınca tanınacağını sanan çok insan var.

RAMİZ - Bide bazı insanlar var kendileri bize birşey söyleyemiyor ama adamlarını yandaşlarını dolduruyorlar ama BİZ SALAK DEĞİLİZ HERŞEYİN FARKINDAYIZ.Kaç yıldır bu piyasanın içindeyiz zaten.Damarımıza basmasınlar.Kimse uyanığı oynamasın.Barışsa adam gibi barış.Barışı yapsınlar ,lafta olmaz.

TİMUR - Arkadaşlarımında söylediği gibi bunlar çoluk çocuk işleri.
Bıraksınlar artık.Maşa kullanmasınlar.

AHKER - Peki Nefret Ondaon U.R.A ve Dawg Family bitti mi yeni çalışmalar var mı?
https://ankarap.yetkinforum.com

istanbul attack röportaj
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Pit10 iLe röpörtaJ
» Sansar Salvo röportaj
» Eksik Etek Ender Röportaj!